Przygotowanie do in vitro

Zapłodnienie metodą In Vitro to nadzieja dla wielu par, którym mimo wielu starań nie udało się zajść w ciążę.

Zapłodnienie in vitro (zapłodnienie pozaustrojowe) to metoda zapłodnienia polegająca na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem matki. Początkowo z metody tej korzystały głównie kobiety z uszkodzonymi jajowodami. Obecnie wskazania do stosowania tej metody obejmują również mężczyzn (nieprawidłowość nasienia), jak również zaburzenia wytwarzania komórek jajowych u kobiet.

Przygotowanie do In Vitro to proces wymagający dużej determinacji i poświęcenia. Pary muszą poddać się kilku badaniom poprzedzającym zabieg. W przypadku kobiet badania jakie należy wykonać, najwcześniej pół roku przed sztucznym zapłodnieniem to: wymaz z pochwy, USG jajników, badanie krwi na określenie stężenia hormonów FSH i estradiolu, badanie krwi mające na celu wykluczenie infekcji wirusowych, badanie na oznaczenie grupy krwi.

Mężczyźni muszą wykonać badanie nasienia mające na celu sprawdzenie jakości nasienia i plemników, badanie krwi pod względem chorób wirusowych oraz badanie krwi kariotypy – czyli oszacowanie liczby i struktury chromosomów. Dodatkowo w zależności od przyczyny niepłodności konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań.

Zabieg należy poprzedzić stymulacją hormonalną kobiety. Zalecane jest przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, sam proces trwa od 12 do 14 dni. Pacjentka otrzymuje gonadotropiny w formie iniekcji podskórnej. Zastrzyki w brzuch można wykonywać samodzielnie. Powodują one produkcję pęcherzyków jajnikowych.

Mężczyźni natomiast po pozytywnym wyniku badania na jakość i ruchliwość plemników, muszą stosować odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały oraz suplementy diety na potencję  wspomagające poprawę jakości nasienia.

Kolejnym etapem metody In Vitro jest pobranie komórek jajowych i za pomocą pobranego wcześniej nasienia, dokonuje się sztucznego zapłodnienia i transferu zarodków.

Warto pamiętać, że przygotowanie do zabiegu in vitro powinno obejmować nie tylko procedury pozwalające dokonać sztucznego zapłodnienia, lecz również wszystkie badania diagnostyczne (pozwoli to ustalić przyczynę niepłodności). Dalsze postępowanie uzależnione jest właśnie od wyników badań diagnostycznych. 
suplementy dla mężczyzn
Copyright 2014 by PROMEN. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: www.jellinek.pl